19. märts
Blogi
Fitness
3 põhjust miks treening nahale kasulik on

Treeningul on mitmeid kasulikke mõjusid meie üldisele tervisele, kuid selle positiivne mõju ei piirdu ainult lihaste või südame-veresoonkonna süsteemiga. Üks vähem rõhutatud, kuid sama oluline kasu puudutab meie naha tervist ja välimust. Treenides suureneb vereringe – süda pumpab verd kiiremini, et varustada töötavaid lihaseid vajaliku hapniku ja toitainetega. See protsess ei ole kasulik ainult lihastele, vaid toob kasu ka naharakkudele. Esteetilise meditsiini õde ja ämmaemand Agve Kask toob välja 3 põhjust miks treening nahale kasulik on.

1. Aktiivsem vereringe

Aktiivsema vereringe kaudu jõuab nahka rohkem hapnikku ja olulisi toitaineid. Need on elutähtsad komponendid, mis toidavad nahka seestpoolt, aidates sel püsida elastne, sile ja särav. Hapnik mängib keskset rolli rakkude uuenemisprotsessis, mis on vajalik surnud naharakkude asendamiseks uute ja tervete rakkudega. See loomulik uuenemisprotsess aitab hoida naha värske ja nooruslikuna.

Treeningu ajal suureneb mitte ainult hapniku ja toitainete vool naharakkudeni, vaid stimuleeritakse ka rakkude uuenemist. See tähendab, et nahk saab kiiremini parandada väiksemaid kahjustusi ja ennast uuendada, mis aitab ennetada enneaegseid vananemismärke nagu peened jooned ja kortsud. Lisaks aitab kiirenenud rakkude uuenemine vähendada põletikuliste protsesside mõju nahale, aidates seeläbi vältida aknet ja muid nahaprobleeme.

Parem vereringe mõjutab positiivselt naha võimet vastu seista vananemise ilmingutele. Kortsude tekkimine ja tuhm jume on sageli seotud verevarustuse vähenemisega, mis aeglustab toitainete ja hapniku transporti naharakkudeni. Regulaarne füüsiline aktiivsus tagab, et nahk saab piisavalt hapnikku ja toitaineid, hoides seda tervena ja aeglustades vananemisprotsessi. Treening on võimas vahend, et hoida nahk kauem nooruslik, elastne ja särav.

2. Hormonaalne tasakaal

Treening mõjutab meie keha paljudel tasanditel, sealhulgas kuidas meie sisemised hormoonid reguleerivad ja mõjutavad erinevaid kehafunktsioone. Üks oluline aspekt, millele vähem tähelepanu pööratakse, on treeningu mõju hormonaalsele tasakaalule ja kuidas see omakorda mõjutab meie naha tervist ja välimust.

Hormoonid, sealhulgas östrogeen ja testosteroon, mängivad keskset rolli meie naha tervises. Östrogeen, mis on üks peamisi naissuguhormoone, aitab säilitada naha niiskustaset ja elastsust, samas kui testosteroon, mis on meessuguhormoon, võib suurendada naha õlisust ja soodustada akne teket. Seetõttu võib hormoonide tasakaalustamatus mõjutada naha välimust ja tervist.

Regulaarne füüsiline aktiivsus on tõestatult üks tõhusamaid viise, kuidas vähendada kortisooli taset ja parandada üldist hormonaalset tasakaalu. Treening vähendab stressi ja sellega seotud kortisooli taset. Madalam kortisooli tase toob kaasa mitmeid positiivseid mõjusid nahale. See võib vähendada põletiku ilminguid, mis on seotud akne ja teiste nahaprobleemidega, ning aitab säilitada naha tervist ja välimust. Lisaks võib hormonaalse tasakaalu saavutamine aidata aeglustada vananemisprotsessi, hoides naha elastsena ja vähendades kortsude teket.

Jätkates treeningut regulaarselt, märkame ka positiivseid muutusi nahas – nahk on elastsem, niisutatum ja ühtlasema tooniga. Need muutused on osaliselt tingitud hormonaalse tasakaalu paranemisest, mis on treeningu üks paljudest kasulikest kõrvalmõjudest. Sellepärast peaks treening olema osa igapäevasest rutiinist neile, kes soovivad mitte ainult parandada oma füüsilist vormi, vaid ka säilitada naha nooruslikkust ja vähendada vananemismärkide ilmnemist.

3. Naha sügavama kihi tugevdamine

Naha elastsus ja paksus on kaks olulist tegurit, mis mõjutavad selle välimust, tervist ja võimet vastu panna vananemise ilmingutele nagu kortsud ja naha lõtvumine. Kui räägime naha struktuurist, jaguneb see peamiselt kaheks kihiks: epidermis (naha pealmine kiht) ja dermis (naha sügavam kiht). Dermis on eriti oluline, kuna see sisaldab kollageeni ja elastiini kiude, mis annavad nahale selle tugevuse ja elastsuse.

Antud teemat on küll veel vähe uuritud, aga üksikud teaduslikud uuringud on leidnud, et regulaarne mõõdukas treening võib suurendada dermise kihi paksust. See tähendab, et füüsiline aktiivsus võib aidata muuta naha sügavama kihi paksemaks, tugevamaks ja vastupidavamaks. Dermise paksenemine on kasulik, kuna see tähendab rohkem ruumi kollageeni ja elastiini kiududele, mis on elutähtsad naha elastsuse ja tugevuse jaoks.

Kuna vananedes naha kollageeni tootmine aeglustub ja elastiini kiudude kvaliteet väheneb, võib naha elastsus ja paksus väheneda, mis omakorda soodustab kortsude teket ja naha lõtvumist. Treeningu abil dermise kihi paksenemine aitab vastu seista nendele vananemise märkidele, toetades naha loomulikku struktuuri ja funktsiooni. See võib aidata nahal kauem säilitada oma noorusliku välimuse, vähendades kortsude sügavust ja ennetades naha lõtvumist.

Need olidki 3 põhjust miks treening nahale kasulik on. Nii et kui mõtled, kuidas hoolitseda oma naha eest ja hoida seda võimalikult kaua noorena ja elujõulisena, võib regulaarne füüsiline aktiivsus olla üks oluline osa sinu nahahooldusrutiinist. Lisaks välisele nahahooldusele ja tervislikule toitumisele võib treening aidata suurendada naha vastupanuvõimet vananemisele, pakkudes seeläbi veel üht viisi, kuidas saad oma naha eest hoolitseda seestpoolt väljapoole.

Kuidas naha eest hoolitseda?

Siin on mõned näpunäited, kuidas hoolitseda oma näonaha eest enne treeningut, treeningu ajal ja pärast treeningut.

Enne treeningut

  • Puhasta nägu. Enne treeningut näo puhastamine ei tundu ehk esmapilgul märkimisväärne, kuid see lihtne samm on naha heaolu seisukohast väga tähtis. Treeningu ajal avanevad poorid laiemalt, et higi saaks vabalt väljuda, aidates kehal jahutuda. Kui nahal on meik või päeva jooksul kogunenud mustus, võivad need poorid kergesti ummistuda, soodustades akne ja muude nahaprobleemide teket. Õrn näopuhastus eemaldab need takistused, võimaldades nahal treeningu ajal hingata ja optimaalselt toimida
  • Kanna peale kaitsekreem. Kui treening viib sind õue, eriti päevasel ajal, on päikesekaitsekreemi kasutamine hädavajalik. UV-kiirgus võib põhjustada naha enneaegset vananemist, pigmendilaike ja isegi suurendada nahavähi riski. Laia spektriga päikesekaitsekreem kaitseb nahka nii UVA- kui ka UVB-kiirguse eest, aidates hoida naha tervist ja nooruslikkust

Treeningu ajal

  • Väldi näo puudutamist. Püüa vältida treeningu ajal näo puudutamist määrdunud kätega, et vältida bakterite ja mustuse ülekandumist nahale.
  • Pühi higi õigesti. Kasuta treeningu ajal puhast salvrätikut, et õrnalt tupsutada higi oma näolt, mitte hõõruda ega kriimustada nahka.

Pärast treeningut

  • Puhasta nägu kohe. Pärast treeningut puhasta oma nägu õrnalt, et eemaldada higi ja mustus. See aitab vältida pooride ummistumist ja nahaprobleemide teket.
  • Niisuta nahka. Treening ja duši all käimine võivad naha kuivaks muuta, seega on oluline nahka niisutada. Vali niisutaja, mis sobib sinu nahatüübiga, et tagada naha hüdratsioon ja pehmus.

Sinu nahk on keha peegel, märk sellest, kuidas sa enda eest hoolitsed nii seest kui väljast. Läbi tasakaalustatud toitumise, hoolika nahahoolduse ja eriti just regulaarse treeningu, annad oma nahale kõik vajaliku, et see säilitaks oma elujõu, elastsuse ja nooruslikkuse. Treening mitte ainult ei toeta naha tervist, vaid on ka võimas vahend vananemise loomulikuks aeglustamiseks.

Lase oma nahal sära näidata ja tunne uhkust selle üle, kuidas oma keha ja naha eest hoolt kannad. Sinu pühendumus tervislikule eluviisile ja regulaarsele füüsilisele aktiivsusele ei jää märkamatuks – see peegeldub naha säras, nooruslikkuses ja üldises heaolus. Tee treeningust oma igapäevane kaaslane ja ja kingi endale aeglasem vananemine ja nooruslikum nahk!

Agve Kask