22. veebruar
Blogi
Fitness
5 levinud viga, mis takistavad jõusaalis soovitud tulemuste saavutamist
November on meeste tervise kuu

Jõusaalis treenides mõjutavad tulemusteni jõudmist erinevad aspektid. Golden Clubi personaaltreener Martin Pukspuu toob välja 5 levinud viga, mis takistavad jõusaalis soovitud tulemuste saavutamist.

Kehv harjutuste sooritamise tehnika

Erinevate tööriistadega saab teha nii kahju kui kasu. Kõik sõltub kasutaja oskustest. Täpselt sama on jõusaali harjutustega. Kehva või eesmärgipäratu tehnikaga harjutusi tehes teed suure tõenäosusega endale pikas perpektiivis rohkem kahju kui kasu. Hea mõte on kasutada treenerite abi, kes õpetavad sulle korrektset tehnikat ning suudavad selgitada erinevate tehnikate erinevusi ning eesmärke. Seeläbi õpid eristama, milliseid harjutusi ning millist tehnikat kasutada.

Personaalse treeningplaani puudumine

Internet on täis erinevaid treeningkavasid. Lausa tasuta. Võta ja tee. Kuigi on ka väga häid ja üldisi kavasid, siis mille järgi eristada head kava kehvast? Kui puuduvad teadmised, siis ei oskagi eristada. Ning kava, mis üldiselt võib olla hästi üles ehitatud, ei pruugi sinu jaoks olla üldse sobilik. Kõik sõltub kontekstist. Loeb sinu taust, anatoomia, keha liikuvus, jõunäitajad, treeningute eesmärk, treeninguks võimaldatav aeg jne. Ehk just sinule sobiva kava loomiseks tuleb arvesse võtta päris mitmeid tegureid. Hästi üles ehitatud ja personaalne kava on see, mis tagab õiges suunas arengu.

Vähene uni

Kui palju und on piisavalt? 6 tundi? 8 tundi? Sinu enda keha annab alati vastuse. Ärgates pidevalt väsinuna ning tundes end päeval väsinuna jääb und ilmselgelt väheks. Unevajadus on inimeseti erinev ning kindlasti ei ole mõtet võrrelda end naabriga, kes ärkab kell 5 hommikul välja puhanuna. Magades meie kehad taastuvad ning “paranevad” trennis saadud koormusest. Kui krooniliselt jääb unest puudu, siis ei ole lootust ka trennist häid tulemusi oodata. 

Toitumise olulisuse mittemõistmine

Kehva toitumist pole võimalik trenniga üle kavaldada! Kui sööd pidevalt kõvasti rohkem kui tarvis, siis rohkem trenni ei anna pikas plaanis tulemust. Sama on teise äärmusega. Süües liiga vähe võib tekkida olukord, kus ainevahetus muutub niivõrd aeglaseks, et hoolimata madalast kaloraažist kaal ei lange ning rasvaprotsent ei vähene. Oluline on tasakaal ning oma keha tundma õppimine. Eesmärk on pakkuda oma kehale piisavas koguses vähetöödeldud ning tervislikku toitu. Ning vastavalt eesmärgile koguseid tõsta või langetada. Aga esmalt tuleks kindlasti organism tasakaalu viia!

Liiga palju aeroobset trenni

Üks tunniajane aeroobne treening kulutab enamasti rohkem kaloreid kui tunniajane jõutreening. Seetõttu tundub loogiline teha rohkem aeroobset trenni kui eesmärgiks on kaalu langetada. Paraku on siin väike konks. Mida rohkem aeroobset trenni teed, seda vähem organism sama kestusega trenni tegemiseks energiat kulutab. Sest keha kohaneb pidevalt. Ehk aja jooksul saadav kasu väheneb ning treeningmahtu tuleks aina juurde lisada. Pole eriti jätkusuutlik kui eesmärgiks on kaalu alandamine. Samal ajal jõutreening arendab lihasmassi, mis omakorda kiirendab ainevahetust, sest lihas vajab rohkem energiat, et su kehal püsida, võrreldes rasvaga. Seega tehes lisaks aeroobsele trennile või selle asemel regulaarset jõutrenni, muutub su keha iseenesest paremaks “rasvapõletusmasinaks”. See tähendab, et ka puhkeolekus hakkab su keha rohkem energiat kulutama.