3. oktoober
Blogi
Fitness
5 põhjust miks on treening vaimsele tervisele kasulik
5 põhjust miks on treening vaimsele tervisele kasulik

Oktoober on vaimse tervise kuu. Vaimne tervis on üha enam fookuses ning tekitab inimestele kohati suuremaid probleeme kui füüsilised tervisehädad. Vaimne tervis on oluline osa üldisest heaolust ning selle hoidmiseks on erinevaid võimalusi.

Liikumisel ja treeningul on palju kasutegureid meie kehale ja vaimule. Regulaarne treening aitab hoida füüsilise keha heas vormis, vähendada luumurdude ohtu ning ennetada mitmeid haiguseid. Sama tähtis on aga treeningu mõju vaimsele tervisele. Seepärast panimegi kirja 5 põhjust miks on treening vaimsele tervisele kasulik.

1. Stressi vähendamine

Füüsiline aktiivsus aitab organismil toota rohkem endoriine ehk õnnehormoone, mis aitavad vähendada stressi ja tõsta meeleolu. Regulaarne treening aitab lõdvestuda ja leevendada igapäevaelust tulenevaid pingeid.

2. Ärevuse maandamine ja depressiooni ennetamine

On tõestatud, et treening aitab leevendada ärevuse sümptomeid, samuti suurendada enesekindlust ja tõsta enesehinnangut. Treening mõjutab aju keemilisi protsesse ning vähendab depressiooni riski. Endorfiinide ja serotoniini taseme tõus aitab võidelda depressiivsete tunnete vastu.

3. Kognitiivsete funktsioonide tugevdamine

Treening ja liikumine parandab vereringet ning hapnikuvarustust ajus, mis omakorda toetab kognitiivseid funktsioone nagu mälu, tähelepanu ja õppimine. Regulaarne treening aitab hoida vaimset teravust ka vanemas eas ning võib aidata ennetada dementsust.

4. Parem unekvaliteet

Treeningul on positiivne mõju ka unele. Regulaarne füüsiline aktiivsus aitab parandada une kvaliteeti ja tagab sügavama une. See omakorda aitab luua parema unerütmi ning toetab vaimset ja emotsionaalset stabiilsust ning vähendab unehäirete riski.

5. Sotsiaalne suhtlus

Rühmatreeningute või jõusaali külastamine loob võimaluse sotsiaalseks suhtluseks, mis aitab vähendada üksildustunnet ning toetab vaimset heaolu.

Lisaks leiti Yale’i ja Oxfordi uuringus, et sportimine teeb õnnelikumaks kui raha. Teadlased tõestasid, et regulaarne treening on inimese vaimsele tervisele olulisem kui majanduslik seis. Aktiivsed inimesed on õnnelikumad kui need, kes ei tee sporti, aga teenivad rohkem. Samas tuleb meeles pidada, et kõike võiks teha mõõdukalt ning ületreenimine võib vaimsele tervisele hoopis halvasti mõjuda.

Regulaarne mõõdukas treening on oluline vahend vaimse tervise hoidmiseks. Treeningu lisamine igapäevaellu võib aidata saavutada tasakaalu ning tunda end nii füüsiliselt kui ka vaimselt terve ja tugevamana. Treening ei peaks olema kohustus, vaid hoopis meeldiv ja nauditav osa päevast!