5. september
Blogi
Fitness
Kuidas alustada treenimist?
kuidas alustada treenimist

Kuidas alustada treenimist? Kui oled jõudnud selle küsimuseni, siis on sinus juba olemas soov treenida ja ehk on juba eesmärkki seatud. Golden Clubi personaaltreener Liis Arula jagab mõtteid, millest võiks alustada, sest spordiklubide kodulehtedel ringi vaadates on valikuid palju ja pilt võib silme eest kirjuks võtta.

Millise treeninguga alustada?

Annan sulle kätte esmased suunad, mille järgi oma valikuid hakata seadma. Kui sa mõtled liikumisele või spordile, mis ala või tegevus on sulle huvi pakkunud? Või ala, mida oled telekast jälginud ning soovinud ka ise kunagi järgi proovida.

Mõtle, kas sulle meeldib individuaalselt või koos kaaslastega sportida. Kui sind motiveerivad sõbrad või võistluslik komponent, siis vali meeskondlikud alad nagu sulgpalltennissquash, korvpall vms. Kui sind motiveerivad muusika ja rütmid, siis vali rühmatreeningud – esmalt treeningud, mis on suunatud algajatele. Kui oled rohkem omaette tegutseja, siis sulle võiks sobida jõusaalis treenimine kas üksi või personaaltreeneriga. Soovitan valida spordiklubi, kus tunned ennast mugavalt. Arvesse võiks võtta ka asukohta, et klubi oleks kodule või tööle lähedal või jääks liikumistrajektoorile. Nii ei saa tulla vabandust, et mul ei ole aega saali minna.

Jõusaalis treenimine

Jõusaali minekuks ei pea koheselt olema treeningkava. Hea on alguses saali ja treeningvahenditega tutvuma minna. Golden Clubis on olemas valvetreenerid, kes hea meelega tutvustavad saali, seadmeid ja treeningvahendeid. Jõusaali treeneri valveajad leiad rühmatreeningute plaanist. Küsi julgelt abi! Kui oled mõnda aega juba jõusaalis käinud, meelde tuletanud kõik kehalises kasvatuses õpitud harjutused, siis oleks aeg teadlikumalt ja eesmärgipärasemalt treenida. Igas spordiklubis töötavad personaaltreenerid, tutvu nendega spordiklubi kodulehel ja vaatle, kes kuidas saalis reaalselt töötab. Vali välja endale sobiv treener ja lepi temaga kokku esimene kohtumine.

Personaaltreening

Personaaltreeningu esmasel kohtumisel räägitakse läbi peamine eesmärk, pannakse paika reaalne tegevuskava, tehakse soovi korral mõõtmised. Sõltuvalt vestluse pikkusest ei pruugi esimesel kohtumisel jõuda teha tugevaid treeningharjutusi, vaid treener lihtsalt vaatleb, kuidas inimene sooritab baasharjutusi nagu kükk, jõutõmme, kätekõverdused, kerestabiilsusharjutused jne. Järgnevatel treeningkohtumistel saab lihvida individuaalselt sobivate harjutuste tehnikat, määrata koormused, seeriad ja korduste arvud jne. Eesmärgipärase treeningkava koostamiseks tuleks kindlasti arvestada 3-5 personaaltreeninguga.

Milline riietus on sobilik jõusaalis treenimiseks?

Personaaltreeningusse tulles soovitan selga panna mugavad sportlikud riided – väga hästi sobib t-särk ja treeningpüksid, mis võimaldavad vabalt liikuda. Jalatsiteks sobivad sisetreeninguks mõeldud üldtreeningujalatsid. Golden Clubis on kohapeal olemas treeningrätikud ja veeautomaat. Et hoida ja hoolida meie planeedist, siis on soovitatav kaasa võtta korduvkasutatav joogipudel.

Esimese sammu astumiseni veel paar (treening)rutiini soodustavat soovitust:

  • Ärka varem, kui puhkuse ajal – nii oled virge ja jõuad oma päeva paremini planeerida;
  • Mine saali – nii on kindel, et trenn saab tehtud;
  • Tee tervislikumaid toiduvalikuid – nii on energiat päevategemistega toime tulla;
  • Vähenda ekraaniaega – nii on rohkem aega teha olulisi asju nagu veeta aega lähedaste ja sõpradega;
  • Loe inspireerivat raamatut – nii tekib endas samuti soov midagi ära teha ja saavutada;
  • Joo rohkem vett ja vähenda alkoholi tarbimist – nii on su keha vedeliku tasakaal paigas;
  • Viibi looduses – nii toidad oma vaimuenergiat ja vähendad stressi;
  • Ole järjepidev – nii tulevad tulemused;
  • Naudi, mida teed!

Seega kokkuvõtvalt, kuidas alustada treenimist? Esmalt tee valik kas meeskondlik või individuaalsport. Vali spordiklubi, kus tunned ennast mugavalt, läbi vaatluse tutvu keskkonna ja treeneritega. Tuleta iseseisvalt meelde baasharjutused. Konsulteeri personaaltreeneriga, kes koostab individuaalsetest eesmärkidest lähtuva jõusaali treeningkava.

Kohtumiseni saalis!