20. juuni
Blogi
Fitness
Kuidas tervislikumalt grillida?

Suvised aiapeod ja grillimised on miski, mida ilmselt enamus meist armastavad. Kauaoodatud suvesoojus, sumedad õhtud ning mõnus grill pere ja sõprade ringis. Aga tihti kipub sellega kaasnema ka ülesöömine ning soovimatud lisakilod. Kuidas tervislikumalt grillida? Golden Clubi personaaltreener Martin Pukspuu annab mõned näpunäited, kuidas suveõhtuid nautida, aga samal ajal ka tervislikumaid valikuid teha. Ikka selleks, et keha jääks rahule, aga sügisel oleks vorm sama hea kui enne suve.

Kvaliteetne tooraine

Mida kvaliteetsem on grillile minev tooraine, seda rohkem on selles kehale vajalikke toitaineid. Kui keha saab toidust kätte kõik vajaliku, tekib täiskõhu tunne õigel hetkel ning vähendad ülesöömist. Ehk sel juhul ei lähe toidust saadud kaloraaž liialt suureks. Püüa võimalusel osta kvaliteetsemat ning vähetöödeldud liha, kala jne. Näiteks kvaliteetne liha lihtsas marinaadis on kõvasti etem kui mõni uudistoode, mille marinaad sisaldab ohtralt kaloreid ning liha on täidetud juustu, seente ja teab veel millega.

Rohkem värsket

Valmista grilli kõrvale rohkem värsket salatit ning pane juurvilju ka julgelt grillile. Need on tervislikud, sisaldavad palju vitamiine ja mineraale ning ei anna palju kaloreid. Valmista salat viisil, et see oleks sulle maitsev ning nauditav ning ei tunduks tüütu “salatit peab sööma” kohustusena. Lisa salatile näiteks kvaliteetset õli, maitseaineid, seemneid või veidi juustu ning tüütust salatist saab maitseelamus. 

Alkohol ja grill

Grill ja õlu või vein on alati omavahel kokku käinud. See on ilmselt miski, millest on ka kõige raskem loobuda. Alkohol loob õhustiku, ühendab inimesi, maitseb hästi ning aitab pingeid maandada. Samal ajal sisaldab alkohol päris palju kaloreid. Näiteks üks pooleliitrine õlu sisaldab keskmiselt 200 kalorit. Üks pokaal veini 120 kalorit. Seega 3-5 õlut õhtu jooksul annab kaloraažilt kokku juba lisa söögikorra. Mis siis oleks parem valik? Otsene vastus on vesi, aga reaalsuses tasub esmalt lihtsalt teadlikuks saada oma valikutest ja seejärel samm-sammu haaval hakata muutust sisse viima.

Ole endaga kannatlik

Igasugune harjumuste muutmine on tegelikult raske. Ja korraga tervet oma toitumist muuta on veel raskem. Kui sa ei ole täna rahul oma toitumisvalikutega, siis esmalt ole enda osas kannatlik ning alusta väikeste sammudega. Võib-olla suudad täna seitsmest korrast ühel otsustada liha ja salati kasuks ning vähendada alkoholi kogust, aga ka see on samm edasi. Tuim keelamine või süütunne teeb asja enamasti ainult hullemaks, seega pigem proovi lihtsalt hakata märkama, miks sa mingeid valikuid teed ning aru saades miks sa midagi valid, muutub ka märksa lihtsamaks keha suhtes sõbralikemate valikute tegemine. 

Loodan, et said sellest postitusest mõtteid, kuidas tervislikumalt grillida ja ehk aitavad need lihtsad nõuanded sul teadlikumalt toituda. Eesmärk ei ole kohe kõike täielikult muuta, vaid grillides natukene tervislikumaid valikuid teha ja endiselt grillipidusid nautida. Toitumise kõrval on kindlasti oluline ka liikumine ja regulaarsete treeningutega jätkamine. Soovin sulle mõnusat suve!