16. mai
Blogi
Fitness
Kuidas vabaneda tselluliidist?

Meie välimus ja enesehinnang on tihedalt põimunud hormonaalsete protsesside ning lümfisüsteemi tõhusa toimimisega. Lümfisüsteem, mis toimib vereringesüsteemiga käsikäes, on oluline toksiinide ja jääkainete kehast eemaldamisel. Tselluliidi, mis annab nahale iseloomuliku “apelsinikoore” tekstuuriga välimuse ja mida esineb sageli puusadel, reitel ning tuharatel, teket mõjutavad oluliselt hormonaalsed kõikumised, eriti östrogeeni taseme muutused. Need kõikumised mõjutavad rasva jaotumist ja kollageeni tootmist nahas. Golden Clubi treener Kristi Roosimägi selgitab, kuidas tselluliit tekib, mida teha selle vältimiseks ja kuidas vabaneda tselluliidist.

Regulaarne lümfisüsteemi stimuleerimine läbi meetodite nagu kuivharjamine, saunaskäigud, infrapunasauna kasutamine või külma vee protseduurid parandavad vereringet ja lümfisüsteemi funktsiooni. See mitte ainult ei vähenda tselluliidi nähtavust, vaid toetab ka üldist heaolu, soodustades toksiinide eemaldamist ja kollageeni tootmist nahas. Kuivharjamine enne duši all käimist või saunaskäiku, samuti infrapunasauna (inframati) kasutamine, kus soojus tungib sügavale nahakihtidesse, ergutavad nii vereringet kui ka lümfisüsteemi, aidates seeläbi kaasa keha loomulikule puhastusprotsessile ja toetades hormonaalset tasakaalu ning naha tervist.

Kuidas tselluliit tekib?

Tselluliidi tekkes mängivad rolli mitmed tegurid:

  • Hormonaalsed muutused. Eriti östrogeeni tase mõjutab rasvarakkude ladestumist ja kollageeni tootmist, mis on seotud naha elastsusega. Hormonaalsete kõikumiste ajal, nagu puberteet, rasedus ja menopaus, võib tselluliidi teke olla tõenäolisem.
  • Geneetika. Geneetiline eelsoodumus mõjutab naha struktuuri, rasva jaotumist ja lümfiringet, mõjutades tselluliidi teket.
  • Elustiil. Vähene füüsiline aktiivsus ja istuv eluviis võivad suurendada tselluliidi tekkimise riski.
  • Toitumine. Ebatervislik toitumine, mis on rikas töödeldud toitude, suhkru ja küllastunud rasvade poolest, võib soodustada tselluliidi teket.

Tselluliidi vältimine ja leevendamine

Kuigi tselluliidi täielik eemaldamine võib olla keeruline, on olemas meetmed, mis aitavad selle välimust vähendada ja ennetada uue tselluliidi teket:

  • Tervislik toitumine. Tasakaalustatud toitumine, mis sisaldab palju kiudaineid, valke ja tervislikke rasvu, aitab säilitada normaalset kehakaalu ja toetab naha tervist. Tarbi rohkelt värskeid puu- ja köögivilju, täisteratooteid ja vali lahjad valguallikad.
  • Regulaarne füüsiline aktiivsus. Aeroobne treening ja jõutreening parandavad vereringet ja aitavad vähendada keharasva, mis omakorda aitab vähendada tselluliidi nähtavust. Lisaks tugevdab regulaarne liikumine lihaseid, muutes naha pinnal oleva rasva vähem märgatavaks.
  • Vedeliku tarbimine. Piisav vedeliku tarbimine aitab parandada lümfiringet ja toetab toksiinide eemaldamist kehast, mis võib samuti aidata vähendada tselluliidi välimust.
  • Kuivharjamine ja massaaž. Kuivharjamine ja massaaž parandavad vereringet ja stimuleerivad lümfisüsteemi, aidates vähendada vedeliku kogunemist nahaalustesse kudedesse.
  • Infrapunasaun. Infrapunasauna soojus tungib sügavamale naha kihtidesse ja aitab parandada vereringet ja toetada toksiinide eemaldamist kehast, mõjudes positiivselt tselluliidi vähenemisele.
  • Stressi juhtimine. Stress suurendab kortisooli taset, mis võib mõjutada rasva ladestumist ja tselluliidi teket. Leia viise stressi maandamiseks, nagu meditatsioon, keha ja meele treeningud, rahustav muusika ja hingamisharjutused.

Järjepidevad elustiili muutused, mis keskenduvad tervislikule toitumisele, regulaarsele füüsilisele aktiivsusele ja keha eest hoolitsemisele, on parimad viisid tselluliidi mõju vähendamiseks. Tervisliku toitumise ja liikumise kohta saad rohkem lugeda Kristi kirjutatud artiklist Supervormi võti – maga, söö, treeni.