9. november
Blogi
Fitness
Mees, muuda oma elustiili!
Mees muuda oma elustiili

Mehed, kas olete kunagi mõelnud sellele, kuidas saaksite oma elustiili paremaks muuta? Kiire elutempo võib fookuse hoida olulistel välistel saavutustel, jättes samas tahaplaanile neid saavutusi toetavad vundamenditaldmikud, millest omakorda tähtsaim on loomulikult meie enda tervis.

November on meeste tervise kuu, seega toob Golden Clubi personaaltreener Martin Luhari siinkohal välja 5 enim tervist mõjutavat faktorit.

Füüsiline aktiivsus

Regulaarne füüsiline aktiivsus aitab säilitada head tervist. See tugevdab lihaseid ja luid, parandab südame-veresoonkonna tervist, suurendab vastupidavust ja aitab hoida kehakaalu kontrolli all.

Toitumine

Õige toitumine annab piisavalt energiat igapäevaste toimetuste jaoks. See aitab vältida liigset kaalutõusu, mis on üheks krooniliste haiguste riskifaktoriks.

Uni

Piisav uni tagab meile rohkem energiat ja suurendab igapäevast produktiivsust. Inimesed, kes magavad hästi, on ärkvel olles värskemad ja suudavad keskenduda ning teha tööd efektiivsemalt. Une puudumine mõjutab aga meie näljatunde regulatsiooni, suurendades kalorite tarbimist ja soodustades seega ülekaalulisust.

Stress

Liigsel stressil on märkimisväärne mõju meeleolule ning keskendumisvõimele. Paljud inimesed reageerivad stressile liigse söömise või ebatervisliku toiduga. Lisaks võib stress põhjustada unehäireid, mis omakorda halvendavad füüsilist ja vaimset tervist.

Keskkond ja suhted

Meid ümbritseval keskkonnal on oluline roll psühholoogilise heaolu reguleerimisel ning lõpptulemusena ka tervisel. Igapäevaselt mürarikkas linnas tegutsemine võiks olla tasakaalustatud viibimisega madala mürafooniga keskkonnas (näiteks looduses). Suhted meie lähedaste inimeste, sõprade ja kolleegidega võivad olulisel määral soodustada tervislikke valikuid ja mõjutada meie vaimset tervist.

Kuidas aga viia täide olulisi muutusi elus, mis tunduvad esmapilgul suured ja raskesti kättesaadavad? 

Üheks heaks võimaluseks on kasutada juba eelmisel sajandil USA tehnoloogiasektorist alguse saanud OKR (Objective and Key Results) juhtimismetoodikat, mille eesmärk on aidata seada selgeid eesmärke ja mõõta nende saavutamist.

Määratleme näitena omale eesmärgi “Minu uus elustiil on tervislikum ja energiarohkem”, mis olekski “Objective”, ehk siis peamine eesmärk.

Võtmetulemuste (“Key Results”) defineerimisel tuleks lähtuda reaalselt ajas mõõdetavatest tulemustest. Näiteks võib seada võtmetulemused vastu eelnevalt käsitletud tervist mõjutavaid faktoreid:

  • Käin regulaarselt 3 korda nädalas trennis
  • Toitun korrapäraselt kolm korda päevas ja kindlatel kellaaegadel
  • Magan 8 tundi ööpäevas
  • Alustan uue (või unustatud vana) hobiga
  • Käin igal nädalavahetusel perega looduses jalutamas

Iga võtmetulemus omakorda peaks sisaldama konkreetseid tegevusi, mis on sedavõrd lihtsad, et neid on alati võimalik saavutada.

Näiteks võtmetulemus “Käin regulaarselt 3 korda nädalas trennis” võiks sisaldada järgmisi alltegevusi:

  • sõlmin lepingu Golden Club spordiklubiga
  • registreerin ennast rühmatreeningusse
  • kontakteerun personaaltreeneriga alustamaks personaaltreeningutega
  • lepin kokku sõbraga ühise trenniaja jõusaalis igaks nädalaks (märgin ka kalendrisse)

Eelpool toodud võte on üks headest moodustest läheneda algselt sõnastatud nii suurele ja ambitsioonikale eesmärgile oma elustiili muutuse osas.

Kokkuvõttes on oluline, et iga mees (ja ka naine) võtaks vastutuse oma elustiili eest ning teeks teadlikke valikuid, et hoida end terve ja õnnelikuna. Hoolitsege iseenda eest ning tehke muudatusi oma elustiilis juba täna!

Meeleolukat alanud (m)ovembrikuud!