Pilatese treener Liis Arula tutvustab, mis on Pilates, kus saab seda harrastada, miks ja kes peaks valima just selle treeningmeetodi.
Ilmselt oled kuulnud populaarsest treeningust, mis maagiliselt annab saledama talje ja on ka tõhus alaselja valude leevendamiseks. Pilatese treeningul on mitmeid kasutegureid:
- hea rüht;
- toonuses lihased;
- tugevad kõhu- ja seljalihased;
- parem tasakaal ja koordinatsioon;
- hea liikuvus ja painduvus;
- tähelepanuvõime ja keskendumise paranemine;
- füüsilise ja vaimse pingutuse tasakaal.
Pilatese harjutussüsteemi peamine põhimõte on esmalt aktiveerida jõukeskme (kõhu-, selja, tuhara- ja reiesisekülje) lihased ja alles siis sooritada põhiliigutus. Pingutust nõudvaid harjutusi sooritatakse võimlemismatil oma keharaskusega. Need vahelduvad trennis painutus- ja sirutusliigutustega. Tähelepanu suunamine treenitavale piirkonnale muudabki treeningu eriti tõhusaks.
Kellele sobib Pilatese treening?
Pilatese treening sobib inimesele, kellel on treenimisele kõrgemad nõudmised. Kes tahab treenida fokuseeritult ja teadlikult. Klassikalises Pilatese trennis ei kasutada muusikat, mis annab võimaluse kuulata oma keha, pöörata tähelepanu tunnetusele, hingamisele ja liigutusele. Seega, võiks öelda, et see on trenn mõtlevale inimesele.
Keskendumine oma kehale annab parema tunnetuse ja see annab võimaluse teha Pilatesest ka nö ravivõimlemisena. Teadlikult liigutuste sooritamine sageli aitab leevendada selja- ja kaelavalusid. Rahulikus tempos harjutuste sooritamine on sobilik ka vigastustest taastumisel.
Kuna treenitud ja tugevad kõhulihased annavad saledama talje, siis sobib Pilatese trenn ka inimesele, kes on läbimas kaalulangetusteekonda ja soovib tõsta lihastoonust just vööpiirkonnas.
Spetsiaalsed Pilatese trennid sobivad ka rasedusaegseks ja sünnitusjärgseks treeninguks.
Kus toimuvad Pilatese treeningud?
Tänapäeval on võimalik valida erinevate Pilatese trennide vahel suuremates spordiklubides ja väiksemates treeningstuudiotes. Lisaks on suur valik online trenne. Enne, kui mõne konkreetse rühmaga liitud, siis kindlasti uuri, kas Pilatese treeneril on Pilatese alane koolitus (mitte 1-2 päevane lühikursus, vaid põhjalik väljaõpe).
Veel on väga oluline, kui palju on inimesi ühes rühmatrennis. Üksikisiku seisukohalt on alati mida vähem seda parem, eriti alustaja puhul. Pilatese matitreeningutel võiks osalejate arv olla 8-16, Pilatese seadmete trennides maksimaalselt 4-5 osalist. On väga oluline, et treener jõuaks tähelepanu pöörata igale treenijale ja anda tema kehast lähtuvalt personaalseid soovitusi. Golden Clubis toimuvad Pilatese matitreeningud, kus osalejaid on maksimaalselt 12. Kõige efektiivsemad on loomulikult personaaltreeningud, mil treener saab tegeleda inimese individuaalsete vajaduste ja eesmärkidega.
Seega, ei ole vahet, kas oled mees või naine, noor või vana, algaja või kogenud sportlane – Pilates sobib igaühele, peamine on tahe teadlikult treenida.
Mis riietus on sobiv ja kui sageli Pilatese harjutusi teha?
Pilatese trenni on hea teha mugavate spordiriietega, mis lubavad hästi painutada ja sirutada. Treeningud toimuvad paljajalu, võib kanda ka spetsiaalseid Pilatese sokke (libisemisvastase tallaga või varvassokid).
Pilatese harjutusi võib teha igapäevaselt, need võiksid ideaalis kuuluda hommikuvõimlemise rutiini. Spetsiaalset Pilatese trenni peaks tegema vähemalt 1x nädalas, kui sul on mõni muu põhispordiala. Kui Pilates on peamine treeningviis, siis võiks olla 2-4 trenni nädalas.
Pilatese ajalooline taust
Pilatese harjutussüsteem on kokku pandud Joseph Hubertus Pilatese poolt 20. sajandi keskpaigas. Algselt oli selle treeningmeetodi nimi „Body Contrology“, mis peale J.H. Pilatese surma nimetati ümber tema auks Pilateseks. Selles harjutussüsteemis on üle 600 harjutuse, mida peamiselt sooritatakse oma keharaskusega matil. Kuid Pilates töötas välja ka erinevad seadmed nagu Reformer, Cadillac, Chair ja mitmed väikevahendid, mis muudavad tavapärased Pilatese harjutused veelgi tõhusamaks.