Tervisliku elustiiliga alustamise ABC
04.01.2021
Aasta algus on paljude inimeste jaoks eesmärkide seadmise ja harjumuste loomise aeg. Tervisliku elustiiliga alustamine ja seal püsimine võib olla tõeline väljakutse. Personaaltreener Katrin Pärt annab mõned nõuanded, kuidas alustada ja oma eesmärkide poole püüelda.
1. Elustiili muutus
Oled kindlasti seda ka juba varem kuulnud ent nii see on – toitumise muutmine ja aktiivsemaks muutumine on tõesti elustiili muutus. Seetõttu peaksid nii Sinu mõtlemine kui ka keha olema selleks valmis.
2. Suurpuhastus köögikappides ja külmkapis
Toiduainete kontroll köögis on õige viis, kuidas tervislikumad toiduained oma menüüsse lisada. Asenda ahvatlevad suhkrutooted ja rasvased pika säilivuseaga toidud tervislikematega.
Jäta alles: puu- ja juurviljad, täisteratooted, sobivad piimatooted, juust ja maitsestamata jogurt (kui ei ole piimatoodete talumatust), pähklid, seemed, kala ja oad, läätsed, kikerherned.
Vii kodust ära: säilivusaja kaotanud toidud, küpsised, kartulikrõpsud, soolaküpsised ja soolased-rasvased purgitoidud.
3. Regulaarne treeningplaan
Tihtipeale on oskamatus ette planeerida põhjuseks, miks inimesed ei saavuta oma treeningeesmärke. Enne, kui Sa oled valmis täielikult oma eesmärgile pühenduma, peaksid arvesse võtma järgmist:
– kas Sul on mugav spordiriietus?
– Kas oled arvestanud, et vajad joogipudelit ja vett, et vältida vedelikupuudust trenni ajal?
– Kas oled nõu pidanud arsti või personaaltreeneriga?
– Kas oled leidnud spordialad, mis Sulle meeldivad?
– Kas oled planeerinud treeningud oma nädalasse?
– Mis on Sinu treeningeesmärgid?
4. Tervislik poeskäik
“Mida toidupoest osta?” on kindlasti paljudel igapäevane küsimus. Toitaineterikkaid toiduaineid võib olla päris keeruline poest leida. Lähtu järgmisest:
– Vali alati kvaliteetne ja värske toit – väldi valmistoidu letti!
– Planeeri toidud, mida nädala sees valmistad, ette. Kirjuta toiduained poenimekirja. Nii ei osta Sa midagi rohkem kui toiduvalmistamiseks vaja.
– Ära kunagi mine poodi tühja kõhuga, sest nii on suurem tõenäosus, et ostad midagi ebatervislikku, mis hetkel isutab.
5. Tea oma terviseriske
Enne, kui alustad aktiivse liikumisega, soovitan Sul läbida kas arstliku kontrolli (kui Sul on olnud näiteks perekonnas südamehaigusi), koormustesti või mõne muu tervisetesti, mida Sinu treener Sulle soovitab. Testimine annab Sulle kindluse, et oled valmis alustama füüsiliselt aktiivse tegevusega ega riski terviseprobleemidega, mis võivad tuleneda ülepingutusest. Kui arstlik ülevaatus aitab avastada tervisest tulenevaid probleeme, siis personaaltreeneri tehtavad füüsilised testid aitavad analüüsida Sinu treenituse taset ja seeläbi paika panna treeningintensiivsuse.
6. Väldi läbikukkumist
Kõige olulisem – ole positiivne ja saavutad suurema tõenäosusega oma eesmärgi! Kui Sa ei õnnestunud täna, siis homme on uus võimalus. Kõige suurem viga, mida tehakse, on ebaõnnestumise korral alla andmine. Täiesti algusest alustada on alati raskem, seega ära järgi põhimõtet “kõik või mitte midagi”.
Peamised põhjused, mis viivad tavaliselt läbikukkumiseni:
– Soovid liiga palju, liiga kiiresti.
– Sead ebarealistlikke eesmärke – paljud inimesed alustavad liialt kõrgelennuliselt ega saavuta oma seatud eesmärke. Pane paika väikesed eesmärgid ja saavutad need kiiremini – see teeb Sinu eesmärgini jõudmise realistlikumaks.
– Ei tee enne treeningut soojendust või ei venita peale treeningut.
– Alahindad puhkuse tähtsust treeningpäevade vahel.
– Ei mõista reaalsust, et kaalu numbri langus ei ole nii oluline kui rasvaprotsendi langus.
Järgi neid nõuandeid, ära ole enda vastu liiga karm ja muuda tervisliku elustiiliga alustamine lõbusaks!