20. detsember
Blogi
Fitness
3 mõtet, kuidas pühadel ülesöömist vältida
3 mõtet kuidas jõuludel ülesöömist vältida

Aasta oodatuim aeg on ukse ees – aeg lähedastega koos olemiseks, puhkamiseks ja ka toidunautlemiseks. Jõulud on alati olnud aeg, mil süüakse veidi rohkem ja ega selles polegi midagi halba: koosveedetud aeg perekonna õhtusöögil on kvaliteetaeg. Kuidas aga vältida söögijärgset raskustunnet ja pühadejärgset kaalutõusu? Meie treener ja toitumisnõustaja Janika Koch-Mäe annab sulle 3 mõtet, kuidas pühadel ülesöömist vältida ja jõulud kergemalt veeta.

1. Taldrikureegel kehtib ka jõululauas

Püüa ka pühadeperioodil taldrikureeglist kinni pidada – pool taldrikust juurviljad ja salat, veerand lisand (kartul, riis vms) ja veerand liha jaoks. Olen seda meelt, et kõike võib võtta, pigem on asi kogustes. Kedagi ei ole ülekaaluliseks teinud tükike kooki või seapraadi. Kuna Eesti traditsiooniline jõulupraad on pigem rasvarohke, võiks magustoiduks kaaluda ananassi või papaiat – mõlemad puuviljad sisaldavad rasvade seedimist abistavaid ensüüme, mis aitavad rammusast toidust tulenevat raskustunnet maos kergendada.

2. Võta alustuseks igat toitu natukene

Alati saab toitu juurde võtta, seega alusta väiksemate kogustega. Ei ole mõtet kuhjata taldrikut erinevaid asju täis – siis tunned ka survet see kõik ära süüa. Lastele antav õpetus „võta ainult nii palju, kui jaksad ära süüa“ kehtib ka täiskasvanute puhul. Ebamõistlik on toitu ära visata ja samuti ei tee head kõik ära süüa kui kõht tegelikult juba täis on.

3. Söö rahulikult

„Tark ei torma“ kehtib ka söömisel. Signaali liikumine maost ajju võtab aega – süües aeglaselt ja rahuliku tempoga ning kuulates oma keha väldid ülesöömist. Kui tekib tunne, et kõht on täis, siis ongi täis – ei ole vaja võtta juurde. Väldi ülesöömist, sest tegelikult on see ju ebamugav tunne – raskustunne kõhus, süda paha, raske istuda. Ära pane end sellisesse olukorda, sest saad ise seda kontrollida ja ennetada.

Muidugi aitab alati kaasa rohke liikumine – jaluta, suusata, uisuta ja kelguta ning tee seda koos perega. Suurimad eeskujud oma lastele oleme me ise. Kui oled jõuluperioodil linnas, saad tulla ka Golden Clubi trenni. Klubid on pühadel iga päev avatud, et ükski trenni ei jääks tegemata.

Mõnusat jõuluaega!