14. juuni
Blogi
Fitness
Miks on liikumine oluline?
miks on liikumine oluline

Inimene on loodud liikuma, mitte istuma või lamama. Liikumine on oluline füüsilise tervise hoidmiseks, kuid sama tähtis ka vaimse tervise heaoluks. Golden Clubi treeningute juht Janika Koch-Mäe räägib, miks on liikumine oluline?

Terviseinfo.ee andmetel on vähim kehaline koormus täiskasvanul tervise säilitamiseks 30 minutit mõõduka koormusega tegevust viis korda nädalas. Ühe korrana läheb kirja vähemalt 30minutiline füüsiline pingutus, mille tulemusel hakkab inimene kergelt higistama ja nahk läheb soojaks.

Erinevaid soovitusi ja numbreid võib leida paljudest artiklitest ja allikatest, sageli jäävadki need numbriteks või loosungiteks – erinevad küsitlused toovad välja kurva tõe: eesti inimene liigub liiga vähe.

Miks on liikumine oluline?

Sest inimene on loodud liikuma! Igapäevast füüsilist koormust vajavad nii meie luud-liigesed, lihased, südame-veresoonkond kui ka vaim. Meie liigesed vajavad regulaarset liigutamist, et liigeste liikuvusulatus püsiks – kui viibime pikalt sundasendites ning liigume vähe, siis aja jooksul märkad, et mõningad liigutused võivad muutuda oluliselt keerukamaks teha ning suureneb vigastuste oht. Liikumise tähtsusest liigestele saad pikemalt lugeda siit. Luud, eriti toruluud vajavad tugevuse saavutamiseks kerget “põrutust”, mida pakub edukalt näiteks kõndimine või sörkimine.

Pole saladus, et just regulaarne liikumine ja sport on üheks tõhusamaks stressi- ning vaimse pinge leevendajaks. Regulaarne kõndimine on heaks lõpetuseks pingelisele päevale või hoopis hommikurutiiniks, et uuele päevale vastu minna – klaari pea ja selgete mõtetega. Sageli tulevad just jalutades parimad ideed ja lahendused!

Liikumise tähtsus südame tervisele

Regulaarne liikumine on väga oluline südame tervisele – alandades vererõhku ja kolesteroolitaset, tugevdades südamelihast ja alandades kaalu. Samuti mõjub liikumine positiivselt diabeedi puhul ning vähendab II tüübi diabeeti haigestumise riski.

Regulaarne liikumine on tegelikult imelihtne – see ei eelda ei spetsiaalseid vahendeid ega suuri väljaminekuid aga just igapäevane liikumine on “võlutablett”, mis aitab vältida tervet rida erinevaid terviseprobleeme ja -seisundeid ning lisab juurde tervena elatud aastaid.